Noc literatúry 2024 v Modre

Dátum

streda 15.05.2024
18:30

Miesto

Mesto Modra
Modra

O podujatí

NOC LITERATÚRY 2024 – súčasná európska literatúra v Modre
PROGRAM
18:30 – Otvorenie, Sobášna miestnosť, Štúrova 59
19:00 – 21:15 – Čítanie na všetkých miestach
21:30 – Vyhodnotenie, žrebovanie cien, Sobášna miestnosť, Štúrova 59
21:45 – koncert Martin Geišberg/Lucia Korená, Sobášna miestnosť, Štúrova 59

Čítania budú na 5 miestach naraz a pokračujú v 30-minútových intervaloch – 15 minút čítanie a 15 minút prestávka na presun na ďalšie miesto.

A – Sobášna miestnosť, Štúrova 59
Číta: ZITA FURKOVÁ
Pedro Almódovar Caballero: Posledný sen – Španielsko
Lindeni, 2024/Preklad: Eva Reichwalderová

Najosobnejšia kniha kultového režiséra Pedra Almódovara, autoportrét v dvanástich príbehoch. Táto kniha pripomína autobiografiu, aj keď neúplnú. Čitateľ sa z nej dozvie veľmi veľa o autorovi ako o filmárovi, fantastovi. Ide o prvú zbierku poviedok Pedra Almódovara. Je to zmes fikcie a reality z obdobia od konca 60. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Príbehy písal Almodóvar do zásuvky takmer päťdesiat rokov. Pútavo a nenútene necháva nahliadnuť čitateľa do svojej mysle a srdca. 

Priestor bývalých jaslí, ktorý mnohí poznajú aj ako bar “Collins” na Štúrovej 59 bol kompletne po 15 rokoch chátrania zrekonštruovaný na novú sobášnu miestnosť. Pri rekonštrukcii bol odstránený “palachový” strop, zrekonštruovaný a zateplený krov, kompletne vymenená strešná krytina, opravou prešiel celý interiér.

B – Mestská pivnica pod Kanceláriou prvého kontaktu a Turistickým informačným centrom, Štúrova 59
Číta: LUCIA ŠIMKOVÁ
Louise Nealon: Snehová vločka – Írsko
Lindeni, 2022/Preklad: Marína Gálisová

Príbeh o láske a rodine, depresii, radosti a dospievaní v 21. storočí. Osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme neďaleko Dublinu s matkou, ktorá tvrdí, že nevie, kto je jej otec, v susedstve brata, ktorý pije. Debbie však začína nový život, prijali ju na vysokú školu v Dubline, kde sa ocitá konečne za hranicami sveta svojho detstva. Spolužiaci, anonymita a tempo veľkomesta v nej vyvolávajú úžas aj sklamanie.

Dom je národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1992 a nachádza sa v pamiatkovej zóne. Renesančný prejazdový radový vinohradnícky dom zo začiatku 17.storočia má pôdorys v tvare L, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s pivnicou. Upravovaný bol v 2.polovici 18.storočia, v 19.storočí a začiatkom 20.storočia. Pod nehnuteľnosťou sa nachádza historická pivnica. Výnimočne sa v nej koná ochutnávka vín.

C – Vinárstvo Fedor Malík a syn., Štúrova 62
Číta: MARTIN GEIŠBERG
Timothy Garton Ash: Domoviny – Zastúpenie európskej komisie
N Press, 2023/Preklad: Peter Tkačenko

Britský historik, novinár a profesor na Oxfordskej univerzite Timothy Garton Ash „žije Európou“ už viac než päťdesiat rokov. V knihe Domoviny sa vydáva na cestu povojnovým kontinentom v čase a priestore. Čerpá najmä z vlastných spomienok a poznámok o významných udalostiach, podáva živé svedectvá hlavných aktérov, vracia sa na miesta, kde sa písala história, a pripomína nám všetky triumfy a pády Európy.

Neorenesančný dom, dnes Vinárstvo Fedor malík a syn. V histórii bol dom č. 62 však skôr remeselnícky ako vinársky. Najstaršia časť je stredoveká z 2. pol. 16. storočia. Postupne sa menil aj rozrastal v období renesancie, baroka aj klasicizmu. Posledná úprava prebehla v 2 pol. 19. Dom má jeden komunikačný trakt s úzkou uličkou, ktorá vedie do zadných výrobných traktov, predná časť je odbytová. Je to dvojpodlažná stavba podobne ako mnohé iné domy na námestí. Otec aj syn sa dlhodobo veľmi úspešne venujú vinárstvu a vinohradníctvu. Ponúkajú nám vína z Modry, z Malých Karpát, z Malíkovských vinohradov.

D – Základná umelecká škola v Modre, Výtvarná učebňa, vchod z Dukelskej ul.
Číta: VERONIKA ŠIKULOVÁ
Annie Ernaux: Udalosť – Francúzko
Inaque, 2023/Preklad: Mária Michalková

V roku 1963 si dvadsaťtriročná a slobodná Annie Ernaux uvedomí, že je tehotná. Zaplavuje ju hanba: chápe, že jej tehotenstvo poznačí ju a jej rodinu ako spoločenské zlyhanie, a vie, že si to dieťa nemôže nechať. Udalosť je príbeh, napísaný o štyridsať rokov neskôr, o traume, ktorú autorka nikdy neprekonala. Vo Francúzsku, kde boli interrupcie nezákonné, sa márne pokúšala vyvolať spontánny potrat. V strachu a zúfalstve nakoniec vyhľadala lekára a skončila na pohotovosti v nemocnici, kde takmer zomrela.

Základná umelecká škola v Modre bola prvou na území bratislavského okresu. Boli tu výborné podmienky vďaka kultúrnosti Modry a existencii Učiteľského ústavu. Myšlienka zriadiť hudobnú školu skrsla v hlavách absolventov a pedagógov Učiteľského ústavu Bibzu, Rusňáka a Capeka. 18. septembra 1950 sa otvorili brány Mestského hudobného ústavu v Modre. Začiatkom šesťdesiatych rokov boli hudobné školy zreorganizované a premenované na ľudové školy umenia. To bolo podnetom na zriadenie výtvarného odboru, v ktorom už od začiatku externe vyučovali známi umelci ako akademický maliar Štefan Cpin a národný umelec Ignác Bizmayer.

E – Keramická dielňa Ďureje, Súkenícka ulica 2
Číta: LUCIA KORENÁ
Nino Haratischwili: Nedostatok svetla – Nemecko
Inaque, 2023/Preklad: Paulína Šedíková Čuhová

Po získaní dlhoočakávanej nezávislosti od chradnúceho obra sa mladý gruzínsky štát prepadne do chaosu. Medzi vlhkými múrmi a začarovanými drevenými balkónmi starého mesta Tbilisi sa na konci osemdesiatych rokov stretávajú štyri dievčatá Dina, Ira, Nene, Keto. Prvá veľká láska, ktorej je dovolené rozkvitnúť len v tajnosti, narastajúce násilie v uliciach, výpadky elektriny, heroín a rozpoltenosť mladej demokracie v občianskej vojne – ich priateľstvo vzdoruje všetkému, až kým ich neodpustiteľná zrada a tragická smrť definitívne nerozdelia. Stretajú sa až v roku 2019 v Bruseli pri príležitosti veľkej výstavy fotografií ich priateľky.

Keramika Ďureje je rodinná značka, ktorá sa venuje výrobe tradičnej habánsko – modranskej keramiky od roku 1981. Pokračovateľ v rodinnej tradícii – Peter Ďureje sa pri výrobe tvrdej úžitkovej keramiky, inšpiruje aj moderným umením. Výrobky pálené na vysoký oheň sú ako kamenina vhodné na každodenné použitie. Rodina Ďureje sa venuje individuálnym kurzom pre verejnosť (točenie na hrnčiarskom kruhu, modelovanie z voľnej ruky, maľovanie).

Počas Noci literatúry si na stanovišti A môžete zakúpiť čítané knihy od vydavateľstva Artforum Pezinok.

Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.